metalowe karnisze w salonie

Podłoga – co to jest i jaki rodzaj wybrać?

Podłoga zgodnie z definicją jest to górna wierzchnia warstwa użytkowa przystosowana do ruchu po niej. Ma ona za zadanie zapewnić izolację akustyczną, przeciwwilgociową i termiczną oraz przenosić obciążenia równomiernie rozłożone i skupione. Posadzka jest elementem składowym podłogi. Z czego więc składa się podłoga, jakie są dostępne jej rodzaje i jak o nie dbać?

Warstwy podłogi

Źródło: www.muratordom.pl
Źródło: www.muratordom.pl

Każda podłoga zanim osiągnie finalny elegancki wygląd musi zostać zbudowana od zera, krok po kroku, tak by zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo i wygodę korzystania. Najpierw grunt trzeba przykryć stabilną i równomiernie rozłożoną 30 cm warstwą podsypki z pospółki, czyli mieszanki żwiru i piasku. Jest to idealne podłoże na wylanie masy betonowej, która samoistnie przez kilkanaście dni musi wyschnąć, by móc ruszyć z dalszymi etapami pracy. Na całkowicie suchą i twardą płytę betonową nakłada się dwie warstwy papy. Należy pamiętać, żeby materiał izolacyjny wyprowadzić również na ściany fundamentowe, tak by utworzyły jedną powierzchnię z izolacją przeciwwilgociową fundamentów! Kolejnym etapem budowy jest utworzenie izolacji termicznej, najlepiej z płyt polistyrenu ekstrudowanego, którą można umieścić bezpośrednio na podsypce, co pozwala na wybudowanie ścian działowych bezpośrednio na płycie betonowej bez obawy, że powstanie mostek termiczny. Następnym punktem jest wylanie podkładu betonowego zmieszanego z wodą oraz równomierne rozprowadzenie go, tak by grubość wynosiła ok 4 – 6 cm. Tutaj w zależności od planowanego wykończenia należy rozgraniczyć poziom wygładzenia – jeśli planujemy posadzkę z płytek, należy średnio zatrzeć podkład betonowy, a w przypadku paneli i wykładziny całkowicie wygładzić. Na drugi dzień należy zwilżyć całą utworzoną powierzchnie zwilżyć wodą oraz przykryć folią budowlaną na ok 3 dni, co zabezpieczy przed zbyt szybkim wyschnięciem. W sezonie letnim czas suszenia może wydłużyć się do 2 tygodni! Po upływie tego należy skontrolować czy poziom wilgotności podkładu nie przekracza 3% i wtedy można zabrać się za wykończenie podłogi.

Rodzaje podłogi

Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi zależy od wielu czynników, np. od pomieszczenia, w którym ma się znajdować (kuchnia, łazienka, salon czy obiekt użyteczności publicznej), bezpieczeństwa i wygody (szczególnie przy małych dzieciach bawiących się na podłodze) czy klasy ścieralności (natężenie ruchu lub obecność zwierząt w domu). Każdy rodzaj podłogi posiada specjalnie dedykowane dla niego środki do utrzymania czystości, dlatego istotne jest dokładne czytanie etykiet i stosowanie się do zaleceń w nich zawartych, by poprawić jakość materiału i wydłużyć jego żywotność.

Kamień

  • Zaleta: Nie należy do najpopularniejszych materiałów używanych przy wykończeniach podłogi, jednak posiada on mnóstwo zalet, ponieważ jest trwały i odporny na ścieranie, a przy tym bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Estetyczny i elegancki wygląd sprawia, ze podłoga nie jest jednolita i nudna, wręcz przeciwnie jest zróżnicowana kolorystycznie. Kamienie nadające się na wykończenie podłoża w kuchni, łazience czy przedpokoju to marmur, trawertyn i granit.
  • Wada: Niestety jest to materiał, który tak jak wszystko na tym świecie oprócz zalet posiada również wady. Kamień jest to wyrób zimny w dotyku, podatny na zarysowania oraz dostępny w bardzo ograniczonej ilości wymiarów – głownie prostokąty i wielokąty. W tym przypadku konieczna jest impregnacja, przynajmniej raz na 2 lata oraz zastosowanie izolacji akustycznej. Wysoka cena za 1 m2 również nie wpływa na zwiększenie zainteresowania tym produktem.
Źródło: www.lazienowy.pl
Źródło: www.lazienowy.pl

Drewno

  • Zaleta: Jest najczęściej materiałem podłogowym. W tej kategorii znajdziemy naturalnie wyglądające panele, deski oraz klepki, w różnych wzorach, fakturach i kolorach, nadające się do wszystkich pomieszczeń, tworząc w nich ciepły i elegancki klimat. Dodatkowo pakiet ten jest łatwy w montażu (klejony lub pływający), odporny na uszkodzenia mechaniczne, a dobrze zalakierowany i naolejowany poprawia jakość i wydłuża żywotność.
  • Wada: Tak samo jak w przypadku kamiennych podłóg, drewno wymaga zastosowania izolacji akustycznej oraz wymaga okresowych konserwacji. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które lubią niejednolitość i którym nie przeszkadza fakt, że pod wypływem promieni słonecznych drewno może utracić swój pierwotny odcień. Ceny są zależne od rodzaju podłoża, gatunku i jakości materiału oraz sposobu wykończenia.
Źródło: www.rynekpierwotny.pl
Źródło: www.rynekpierwotny.pl

Ceramika

  • Zaleta: Ceramika to podłoże, które jest cieplejsze niż kamień, ale chłodniejsze niż drewno. Utrzymanie czystości czy ceramice jest bardzo łatwym zadaniem, ze względu na swój jednolity i wytrzymały materiał. Duża odporność na wilgoć i wysokie temperatury sprawia, że podłogi i ściany ceramiczne wykorzystywane są powszechnie przy ogrzewaniu podłogowym oraz w kuchni i łazience, co nie zmienia faktu, że nadadzą się również w innych pomieszczeniach gospodarczych. Rodzaj ten daje wyobraźni kupujących największe pole do popisu, ponieważ na rynku możemy znaleźć ogromną gamę kolorów, faktur i wzorów, często imitujących, np. drewno, beton czy kamień.
  • Wada: Jest ich tutaj zdecydowanie mniej, niż zalet, ale przy wyborze należy pamiętać, że cały proces układania czy wymiany podłogi ceramicznej jest bardzo pracochłonny, a niestety materiał ten jest podatny na pęknięcia i nie mamy gwarancji, że uda nam się wymienić tylko tą jedną konkretną płytkę. Cena za 1 m2 waha się od kilkunastu do kilkuset złotych.
Źródło: www.ladnydom.pl
Źródło: www.ladnydom.pl

Tworzywa sztuczne

  • Zaleta: Ten ostatni rodzaj wykończenia podłogi zyskuje znów coraz większą rzeszę zwolenników, za sprawą ciepła i wygody jakie oferuje użytkownikom. Dostępne są tu płytki oraz wykładziny, które są obecnie dosyć tanie oraz łatwe w montażu i demontażu, za sprawą swojego elastycznego materiału. Potężna ilość kolorów i wzorów może przyprawić o zawrót głowy, jednak jest to świetne rozwiązanie w przypadku dekorowania każdego pokoju, a szczególnie dziecięcego.
  • Wada: Materiał ten w odróżnieniu od pozostałych jest trudny w utrzymaniu czystości, może się zaginać, szybko zużywać i niestety sprzyja pojawianiu się wilgoci, przez co nie powinien być stosowany ani w kuchni ani łazience.
Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl
Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

Aby cieszyć się piękną i stabilną podłogą należy zadbać o to, by projektowaniem i całym procesem budowania zajęły się osoby kompetentne i doświadczone w swej dziedzinie pracy. Warto poszukać kogoś w swoim mieście ale jeśli szukacie kogoś z Krakowa to możecie sprawdzić firmę:

Profesjonalne Usługi Budowlane Jakub Niedzielski
aleja Adolfa Dygasińskiego 44B/7
30-820 Kraków
niedzielskiwykonczenia.pl

Ważne jest by korzystać z materiałów jak najwyższej jakości, co nie tylko wpłynie korzystnie na efekt końcowy, ale i wydłuży żywotność zastosowanych materiałów. W urządzeniu końcowym tak naprawdę jedynymi ograniczeniami jest wyobraźnia, dostępność wybranych produktów oraz zasobność portfela.